Firmamızın ilgi alanına giren bir diğer biyometrik teknoloji ise yüz tanımadır. Yüz tanıma sisteminin özelliği kullanıcının katılımını yuztanimagerektirmemesidir. Bu özelliğinden dolayı pasif biyometrik teknoloji olarak algılanabilir. Genellikle mevcut CCTV sistemleri üzerine entegre edilerek "izleme" yapmak üzere kullanılmaktadır.

4 ayrı şekilde yüz tanımlama sistemi vardır;

  • Fotoğraf üzerinden tanımlama; Bilgisayar aracılığı ile bir resim, diğer resimlerin bulunduğu veritabanından aranarak bulunur.
  • Sınırlamalı gerçek imaj karşılaştırma; Bu durumda kullanıcının fotoğrafı bazı özel düzenekler eşliğinde çekilerek bilgisayara gönderilir. Ör; çenesini ve alnını dayayabileceği özel bir düzenek eşliğinde.
  • Düşük sınırlamalı canlı imaj karşılaştırma; Bu durumda kullanıcının daha önceden işaretlenmiş bir bölgede durması ve kameraya doğru bakması istenir bu sayede mümkün olduğunca durağan ve düzgün bir resim alınmaya çalışılır. Ardından bilgisayar karşılaştırmasını yapar.
  • Sınırlama olmaksızın canlı imaj karşılaştırma; Bu durumda ise kullanıcının ne durması ne de kameraya bakması istenir. Herhangi uygun bir veya birkaç kameradan alınan görüntü işlenerek karar verilmeye çalışılır.

1.den 4. tekniğe doğru gittikçe sistemin güvenilirlik ve hızı azalır. Ancak kullanımı kolaylaşır. Diğer biyometrik sistemlere oranla daha az güvenilirliğe sahip olmasına rağmen genelde uluslararası kabul görmüş, hüviyet, sürücü ehliyeti, pasaport gibi dökümanlarda ve fotoğraf bulunduğu için bu tip uygulamaların tercih edilen biyometrik teknolojisidir. Diğer yandan bu tip uygulamaların gerektirdiği güvenliği temin etmek için ikinci bir biyometrik teknoloji ile beraber kullanımı yaygındır.

 
 
 

Bize Ulaşın

Satış ve Destek Hattı:
0 (216) 365 55 15

Elektronik Posta Adresi:
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

home Posta Adresi:
Yukarı Dudullu O.S.B. 1.Cad.No:29
34775-Ümraniye/İSTANBUL