Parmakizi tanıma sistemleri, parmakizinin zaman içerisinde değişmeyen fiziksel özelliklerini kullanarak analizlerini yapar. Parmakizinin bu şekilde kullanılması ilk olarak 19. yüzyılda Avrupa'da adli uygulamalarla birlikte başlamıştır. Çok eski kullanımı oluşu parmakizi tanıma sistemlerinin günümüzün en bilinen ve en yaygın olarak kullanılan biyometrik teknolojisi olmasına yardımcı olmuştur.

Bir parmakizi tepecikler ve çukurcuklardan oluşmuştur. Bu oluşum genel olarak 5 ayrı şekilde sınıflandırılır. Bu sınıflandırma yapılırken parmakizi deseninde bulunan "core" ve "delta" adı verilen şekiller kullanılır. Parmakizi analizi yapılırken bu ayırıştırıcı noktaların X-Y koordinatları ile yönlerini belirtir açıları, belirleyici rol oynar.

parmakizi5Diğer biyometrik teknolojilerde olduğu gibi parmakizi tanıma sistemlerinden de ilk aşama kayıt aşamasıdır. Kullanıcının sözkonusu işlemde kullanacağı parmakizlerini sisteme referans olarak kaydettirmesi daha sonra sistemi tekrar kullanacağı zaman yine kaydettirdiği parmakizini sisteme tanıtması gereklidir.

Değişik teknolojilere sahip parmakizi tanıma donanımları mevcuttur. Bunların en yaygın olarak kullanılanları optik, kapasitif ve termal olarak sayılabilir. Bu donanımlar sayesinde alınan parmakizi görüntüsü bir yazılım yardımı ile analiz edilerek her bir detayı değerlendirilir. Parmakizinin DOF (degrees of freedom) değeri iris kadar çok olmasa da birçok uygulama için yeterlidir. Bu işlem esnasında görüntüde oluşmuş olabilecek tüm yan etkiler yok edilmeye çalışılır. Ör; kir, kesik, yara, kuru ve çatlak deri, yıpranmış ve ıslak etkileri en aza indirgenmeye çalışılır. Bu işleme "image enhacement" adı verilir. Daha sonra ardarda geçilen birkaç basamaktan sonra artık parmakizi görüntüsü detayları ayrıştırılabilecek ve bir kod üretilebilecek hale getirilir.

 
 
 

Bize Ulaşın

Satış ve Destek Hattı:
0 (216) 365 55 15

Elektronik Posta Adresi:
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

home Posta Adresi:
Yukarı Dudullu O.S.B. 1.Cad.No:29
34775-Ümraniye/İSTANBUL